אולפן שישי עם יאיר לפיד

תמלול אולפן ש ישי עם יאיר לפיד חלק ראשון (12:45-13:50) סהכ שני החלקים: שעה ורבע.
חזרנו. תארו לכם שאתם נרדמים יום אחד, מתעוררים ומגלים שהשנה היא 132 לפני הספירה ואתם לוחמים בצבא של בר כוכבא. כי זה בדיוק מה שקורה לחברי מועדון האבירים היהודי (יש דבר כזה) פעם בכמה שבועות מתכנסת קבוצה של ישראלים מכל הסוגים – ספורטאים ופקידים ולוחמי סיירות וסטודנטים, נכנסים למכונית ואז נוסעים בזמן 2000 שנה אחורה. הם מתלבשים בגלימות משונות כמו אז, יש להם חרבות, מגינים וקשתות וחיצים שהם בונים במיוחד, ומשחזרים בדיוק הסטורי מוחלט את כל הקרבות הגדולים בתולדות העם היהודי.
השבוע יצאה איתם יפעת גליק לפני הזריחה כדי לשחזר את הקרב האחרון על מצדה. בדרך היא גילתה מה קורה לבעל מכולת שפתאום נכנס אליו לוחם יהודי עם חרב וגלימה ומבקש לחמניה וקוטג'.
ככה נראה יום טיפוסי בחייו של סרגיי. בבוקר הוא עוד מתאמן בנגינה בפסנתר, אבל כמה שעות אח"כ… זה כבר סיפור אחר.
-ככה אתה יוצא לקרב? – כן.
אז אני נראה לוחם?
אני לוחם יהודי בפנים, כן.
אתה מסתובב עם התלבושת הזו גם בבית? לפעמים אני לובש את החלוק, כי זה לדעתי מאוד נוח. הוא מאוד מאווורר – לא חם לי ולא קר לי. אוקיי?
מאוד נוח ללכת איתו לשירותים, כאילו, אמנם זה נשמע קצת מצחיק, אבל אני לא צריך לפתוח מכנסייים, אני כולו… מרים את החלוק, וזהו.
לפני חמש שנים ןהקימו סרגיי וטל את מועדון האבירים היהודי הראשון, וכנראה גם היחיד בעולם. חוץ משניהם יש עוד כחמישים לוחמים ולוחמות. המבוגר שבהם בן 50. הצעיר חייל בשירות סדיר, בן 20. אפשר למצוא שם יוצאי סיירות מובחרות, לצד סטודנטים, ספורטאים ופקידים, שכנראה לא היו נפגשים לעולם, אלמלא חלקו תחביב מוזר – שחזור קרבות עתיקים מההיסטוריה המפוארת של העם היהודי.
הם בונים בעצמם שריון, חרבות ומגינים, ומתרגלים שיטות לחימה הסטוריות. מתקופות של עד 1000 לספירה.
אני חושב שהילדים שלי חושבים עליי שאני קצת חולה בראש, שאני לובש את הקסדה ושם מגן. "עוברים לשמאל". אבל מהידע שאני לא לבד, הם כבר לא מתייחסים לזה שזה מחלה.
אם אתה מאסטר, אז זה סודות שמעבירים מדור לדור. זה… על זה אי אפשר לדבר.
אפשר לגעת בזה?
לא…
אתה נחשב למפקד קשוח? לא. אני מאוד חיובי
אבל עד קטע מסוים. יש תנאים כאלה שאני כבר מתפוצץ.
אם… לא שומעים, אם לא מתייחסים כמו שצריך.
כי זה דבר מאוד רציני. זה חרב!
-את לא הסכמת שהוא יהפוך את הבית למוזיאון. – לא, זה לא. יש גבול, יש גבול. אז מה בכל זאת נתת לו? – נתתי לו לתלות את החרב על הקיר.
לאן זה עכשיו? עכשיו זה למטה, לבדוק שהכל בסדר ליד הבית. שאף אחד לא פלש לחנייה.
תגיד לי, למה אתה מסתובב עם סכין? מה, אתה הולך לרצוח מישהו?
-זה לא סכין, זו חרב. – חרב. – ולא לרצוח. – אה, לחתוך, להוריד למישהו ראש. – להגן על מישהו. – להגן על מישהו? – כן. – על מי? – על מדינת ישראל.
– מה? שיח' סעודי? – האמת שלא. – אז מה? – פשוט לוחם יהודי.
-תחפושת של מימונה? – לא. –לא? – זו לא תחפושת, זה מדים.
– אני מאחל לך שהתחפושת הזאתי באמת תפחיד את האויבים שלנו, אבל… – תרתיע. – יכול להיות שהיא תרתיע. אלא אם ישלחו אותך ל"אברבנל" בטעות.
זאת לא פעם ראשונה שאני נתקל בשאלה או באמירה "אתה משוגע". גם בעבודה, שהיה פורים, הסתובבתי כל היום לבוש במדים שלי, וכשאנשים שאלו: מה, התחפשת? אמרתי – לא, התלבשתי. אלה הדברים שאני רגיל ללבוש כשאני… במועדון שלי, כשאני מרגיש אביר.
יפה, להעביר משקל, להשאיר, עם שתי ידיים לפנים.
לוקחת סיבוב, תרימי את החרב, להרים את ה…זה, משקל, את המסה של הגוף אחורה, מכה.
השבוע מצאנו אותם עובדים על שחזור קרבות מתקופת המרד הגדול ברומאים, שהתרחש לפני 1900 שנים. זירת ההתרחשות תהיה הפעם מצדה. סרגיי וטל אמנם לא ישחזרו את ההתאבדות ההמונית של המתבצרים אבל אם אפשר לארגן קרב מול הרומאים – למה לא?
הקבוצה שתגלם את המתבצרים היהודים נפגשת, כמו תמיד, בבסיס האימונים שלה במושב בית נחמיה ליד נמל התעופה. ביתו של איציק הנפח, שעמל בינתיים על שחזור והשחזה של כלי מלחמה תקופתיים.
אני מתחיל משלושה ארבעה סוגי חומרים שונים שכל אחד יש לו את התכונות שלו, שעל ידי חיבור באש נותן לי את הסכין כביכול האולטימטיבית, שהיא גם קשה, חזקה ושומרת על חוד למשך זמן.
את איציק הנפח פגשו בדיוק כשהיו נואשים למצוא בעל מקצוע, שיסכים לסייע להם לשחזר חרבות, שלחמו בקרבות ההסטוריים. בתחילה נראתה הקבוצה הלוחמת לאיציק קצת משונה. ובכל זאת, לאחר שכנועים, הוא הסכים לשתף פעולה.
-אם תסתכלי מסביבי, לא תמצאי אנשים רגילים ונורמלים. כולם, יש להם איזו שריטה קטנה.
הרמת חרב, סגירת רגליים למרכז, להצמיד רגליים, להצמיד…
וכנראה שזה מה שעושה את החיבור ליותר טוב.
מה שאנחנו נלמד היום זו טכניקה של המגן והחרב.
בינתיים, במרחק של 30 קילומטרים מהלוחמים היהודים, נמצא מחנה האימונים השני, זה של הרומאים. הרומאים, בראשות גרגורי תמר, מתאמנים ברחוב רומי משוחזר במוזיאון עין יעל בירושלים על טקטיקות לחימה.
גם השחזור של הקרבות, גם השחזור של התלבושות, זה לוקח גם זמן מהמשפחה וגם כסף. בואו נגיד את האמת.
זה נותן לי להרגיש גבר, זה נותן לי להרגיש שלם עם עצמי, לקבל יותר ביטחון.
מה היא אומרת, אשתך, על מה שאתה עושה?
בזמן האחרון – כבר לא אומרת כלום.
כמו שאתם יודעים, אנחנו הולכים מחר לשחזר את הקרב מתקופת המרד הגדול. אז הרומאים באים ולא הצליחו הרבה זמן להיכנס פנימה. הישראלים של אז התקוממו נגד הכיבוש הרומאי, והיו להם הצלחות מאוד משמעותיות בשלב הראשון של המרד.
השחזור אינו רק מעשי, חברי הקבוצה מתייחסים מאוד ברצינות…

2017-07-11T13:18:32+00:00

השאר תגובה